Piusa koobastiku looduskaitseala

Piusa koobastiku looduskaitseala eesmärk on kaitsealuste nahkhiirte ja nende talvitumiseks vajalike koobaste kaitse, uurimine ja tutvustamine.

Kaitstavaks elupaiga tüübiks on vanad loodusmetsad ning kaitstavateks taime- ja loomaliikideks on: tiigilendlane, harivesilik, palu-karukell, aas-karukell ja roomav öövilge.

1948. aastal avastati koobastes seal talvituvad nahkhiired. Nende arvukus on pidevalt suurenenud ja 1981. aatal võeti koopad kaitse alla eesmärgiga kaitsta Baltimaade suurimat talvituvate nahkhiirte kolooniat. Nüüdseks on leitud kõik Eestis talvituvad liigid, keda on kokku seitse, kellest kaks on väga haruldased - habelendlane, leitud kaks isendit ning Nattereri lendlane, leitud ühel korral.

 

Praegu loendatakse Piusas ligikaudu 3000 isendit.

Nahkhiirte koondumispaikade, eriti talvitumispaikade - koobaste osa, on nende loomade kaitses väga suur. Koobaste sobivus nahkhiirte talvitumiseks oleneb kindlatest tingimustest, millest tähtsaimad on temperatuur ja õhuniiskus, vaikus ja pimedus, koopa mõõtmed, avade mõõtmed, pragude olemasolu koopas, koopa ümbruses oleva maastiku iseloom. Piusa koobste tinimused on püsinud nahkhiirtele soodsad pikka aega ja see ongi võimadanud suure talvitumiskoloonia tekkele.

Piusa koobastiku looduskaitsealal asub 1,4 km pikkune matkarada.

  

Matkarada tutvustab tüüpilist nõmmemetsakooslust ja sellele omaseid taimeliike ning pakub jalutamise võimalust männimetsa värskes õhus.

Matkarada algab ja lõpeb parklas, mis hõlbustab rajale tulekut ja sealt lahkumist. Rahulikuks loodusevaatlusretkeks kulub umbes üks tund.

Rada on varustatud eesti- ja inglisekeelse 9 infotahvliga, mis tutvustavad Piusa koobastiku looduskaitseala loodusväärtusi.

SA Piusa

Piusa küla, Võru vald

Võrumaa 64122

Telefon +372 5304 4120

e-mail piusainfo@gmail.com

OLEME AVATUD:

IGA PÄEV 11.00 - 18.00

Väljaspool tööaega oleme avatud AINULT ETTETELLIMISEL

© 2017 by SA Piusa

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now